Zengin trafik kazalarının ölçüsü: Kan parası

İstanbul Eyüp Sultan’da 17 yaşındaki T.C. arabayla çarparak Oğuz Murat Aci’yi hayattan koparmış, olay sonrası annesi Eylem Tok ile birlikte yurt dışına kaçmıştı. Murat Aci’nin babası Özer Aci, T.C.’nin babası Bülent Cihantimur’la görüştüğünü, eski eşini ve çocuğunu adalete teslim etmesini istediğini açıkladı. Öte yandan hayatını kaybeden Oğuz Murat Aci’nin babası hakkında ‘kan parası aldığı’ iddiaları ortaya atıldı.

Türkiye son birkaç gündür Eylem Tok ve oğlunu konuşuyor:

İddiaya göre 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücü T.C., İstanbul Eyüpsultan’da aralarında Oğuz Murat Aci’nin da olduğu 5 ATV sürücüsüne çarpmış ve Aci’nin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.
Kazanın hemen ardından olay yerine gelen T.C.’nin annesi Eylem Tok’un oğlunu lüks bir araçla götürdüğü ve ardından önce Mısır’a oradan da ABD’ye kaçtıkları ortaya çıktı. Eylem Tok ve bir kişinin ölümüne neden olan oğlu geçtiğimiz günlerde New York’ta bir taksiye binerken görüntülendi.

T.C.’nin babasının Plastik Cerrah Bület Cihantimur olduğu öğrenildi. İfadesine başvurulan Dr. Cantimur oğlu ve eski eşinin yurt dışına kaçtığı bilgisini evdeki çalışandan öğrendiğini söyledi ve geri dönmeleri yönünde çağrı yaptığını vurguladı.

Olayla ilgili tartışmalar devam ederken sosyal medyada yeni bir iddia daha ortaya atıldı: Oğuz Murat Aci’nin babasının T.C.’nin ailesinden kan parası talep ettiği söylentileri yayılmaya başladı. Baba Aci, böyle bir talepte bulunmadığını söyleyerek iddiaları yalanladı.

Yaşanan gelişme, akıllara varlıklı ve ünlü ailelerin başından geçen benzer olayları getirdi:

TARİH: 29 OCAK 2016

Yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin, 29 Ocak günü İstanbul Beşiktaş’a karıştığı trafik kazasında bir polis memurunun şehit olmasına, birinin de yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle yargılandı ve “bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kazada polis Fatih Alagöz’ün ölümüne neden olan Rüzgar Çetin bir süre sonra tahliye edildi. Tahliyesinin perde arkasında “kan parası” olduğu ortaya çıktı. Sabah’tan Erhan Öztürk’ün haberine göre; Çetin ailesinin, şikâyetten vazgeçmeleri için aileye 3 milyon lira, avukata ise 300 bin lira verdiği ortaya çıktı.

TARİH: 30 KASIM 2023

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, 30 Kasım’da İstanbul’daki Aksaray Kennedy Caddesi’nde trafikte seyir halindeyken Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete arkadan çarptı, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Göçer 6 Aralık’ta hayatını kaybetti. Daha sonra Mahmud’un yurt dışına çıktığı tespit edildi.

Daha önce avukatı Iyaz Çimen ile birlikte savcılığa yaptığı başvuruda Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu hakkında şikayetçi olan Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer iddianame hazırlanırken 20 Aralık’ta verdiği ifadesinde şikayetini geri çekti.

Mahmud önce “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra bu ceza 27 bin 300 lira adli para cezasına çevrildi.

TARİH 1 MART 2024

Op. Dr. Bülent Cihantimur ve sahte yazar Eylem Tok’un oğlu T.C. 1 çocuk babası Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden oldu. Daha sonra anne Eylem Tok oğlunu önce Mısır’a, oradan da ABD’ye kaçırdı.

New York’taki Türkler tarafından adeta takibe alınan ikilinin, kentin en lüks yerinde kaldığı ortaya çıktı. Anne-oğul, Columbus Corner’dan başlayıp kuzeye doğru uzanan ve Central Park’a hakim Yukarı Batı Yakası’nın son derece lüks ve pahalı apartmanlarından birinde oturduğuna dair iddialar ortaya atıldı.

Öte yandan baba Özer Aci, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, baba Bülent Cihantimur’la görüştüklerini şöyle paylaştı:

“Benim aile dostumla, dolaylı olarak birileri vasıtasıyla iletişime geçildi. Aile dostuma maddi ve manevi yanımda olduğunu söylemiş. Ben de onlara şunu söyledim. ‘Maddi kısmı bir kenara bıraksın, gelsin görüşelim’ dedim. 5-6 kişi geldiler, hatta kınadım. ‘Ne yüzle 5-6 kişi geliyorsunuz?’ diye kınadım. Çok kısa bir görüşme oldu. İşte telefon alışverişi olduğunu söylemiş. Bende onun telefonu yok, öyle bir insanla görüşmek istemem ama mecburiyetten görüşeceğim, bu ayrı bir olay.

Çok kısa bir görüşmede aile dostumun evinde ona şunu söyledim, “Git çocuğunu, eski eşini al adalete teslim et, ondan sonra taziyeye mi geleceksin buyur gel’ dedim. Kendisi herhangi bir şey söylemedi. Net bir ‘Başınız sağ olsun, Allah rahmet eylesin, acınızı paylaşıyoruz’ gibi şeyler söylemedi. “

TARİH: 2 MART 2024

İzmir Narlıdere’de geçtiğimiz 2 Mart günü plaj tekstili ve moda sektöründe faaliyet gösteren İzmirli iş kadını Rahşan Ertuğrul idaresindeki lüks cip, oto yıkamacı Sadık Altıner’in kullandığı motosiklete çarptı, kazada çarpmanın etkisiyle savrulan motosiklet sürücüsü Altıner yaşamını yitirdii.

Tutuklanan ünlü modacı Rahşan Ertuğrul, tahliye edildi. Kararın, Altıner’in ailesinin 15 milyon lira kan parası alarak şikayetlerinden vazgeçmesi üzerine alındığı ileri sürüldü.

Örnekleri çoğaltmak maalesef zor değil.

Türkiye trafik kazalarının yanı sıra maden kazaları, iş kazaları ve cinayetlerde de kan parası alınması üzerine davaların kapandığına tanıklık etti. Soma maden faciası, Esenyurt Tekel Bayii katliamı, Ermenek’teki maden faciası gibi can kaybı yaşanan daha pek çok olayda kan parası verilerek dava seyirlerinin değiştiği ortaya çıktı.

KAN PARASI NEDİR

Kan parası, insanın haksız ve hukuka aykırı biçimde öldürülen kişinin (trafik kazası, iş kazası, cinayet) ailesine ödenen paraya halk arasında verilen isim…

Gözde S. Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x